...Czy nie lepiej byłoby zamiast tępić Sithów szerzyć dobro?...
Home | Forum | FTP | Zaloguj

Miecze w Paint Shop Pro 7.0

Miecze świetlne w Paint Shop Pro 7.0

Niniejszy tutorial przedstawia, w jaki sposób możecie wzbogacić swoje zdjęcia o wspaniałą broń Jedi – miecze świetlne. Opierałem się tu głównie na tutorialu napisanym przez Michael’a Smitha, znajdującego się gdzieś na stronie theforce.net. (Można przyjąć, że to jest jego luźne tłumaczenie.) Korzystam tutaj z programu Paint Shop Pro ver. 7.00. Jako model wykorzystam zdjęcie naszego Mistrza Pio:

Zatem zaczynamy.

Otwieramy obrazek w PSP i wybieramy z bocznego menu narzędzie Draw:

Z okna Tool Options wybieramy Single Line.

I ustawiamy jej grubość (Width) na 10 (to chyba optymalna wartość, ale zawsze możesz poeksperymentować)

Problem w tym, że w tym momencie nasz miecz będzie miał ścięty koniec. Musimy go zatem zaokrąglić. Klikamy na Custom i ukazuje nam się poniższe menu:

Klikamy na Last cap i wybieramy Round:

a następnie "Save as New". W ten sposób tworzymy nową linię, którą oczywiście wybieramy. Teraz czas nanieść ją na obrazek:

Zauważmy, ze zmieniło się okienko Layer Palette. Teraz wygląda tak:

Zmieniamy Blend Mode (to to po prawej) z Normal na Lighten. Dla ułatwienia zmieniłem nazwę Layer1 na core (klikając prawym przyciskiem myszy (ppm) na nazwie warstwy Layer1). Następnie z tego samego menu (ppm na core) wybieramy Duplicate:

Ponownie klikamy ppm na core i robimy Convert to Raster Layer (inaczej nie będzie można zastosować efektu Gaussian Blur). Zmieniamy nazwe Copy of core na bardziej przyjazną (czyli poswiata) i rozwijamy:

Teraz nadamy kolor naszemu mieczowi. Ponieważ Mistrz Pio używa miecze fioletowego, nadamy mu taki właśnie kolor. Klikamy dwa razy na Line. Pokazuje nam się poniższe menu:

Klikamy na Stroke i wybieramy kolor miecza – czyli fioletowy. Zamykamy oba okna poprzez kliknięcie na Ok. Jak zauważysz, najeżdżając myszką na warstwę „poświata” zobaczysz fioletową kreskę. To właśnie nasza poświata. Teraz robimy dokładnie to samo co z core – czyli Convert to Raster Layer, a następnie duplikujemy dwukrotnie:

Warstwy są widoczne od góry do dołu, a więc ta na górze jest widoczna jako pierwsza, druga z kolei jest już pod spodem pierwszej i tak dalej, dlatego pamiętaj o przeniesieniu warstwy core na samą górę.

Teraz zaznacz warstwę „poswiata” i z górnego menu wybierz efekt Gaussian Blur (Effects->Blur->Gaussian Blur) Ustaw wartość na 10 i kliknij Ok. Powinieneś otrzymać co takiego:

Następnie zaznacz Copy of poswiata i zastosuj identyczny efekt, tym razem z wartością 20:

A na Copy of Copy of poswiata z wartością 30:

To już prawie koniec. Pozostaje nam jeszcze trochę „wygładzić” krawędzie jądra miecza, bo za bardzo odcina się ono od poświaty. Zatem na warstwie core stosujemy ten sam efekt co na poprzednich, tylko że z wartością 2 (jeśli masz ochotę, możesz wziąć inną wartość – jak dla mnie ta jest wystarczająca.)

Po tym zabiegu "scalamy" wszystkie warstwy klikając prawym przyciskiem na ktorejkolwiek z nich i wybierając Merge All:

Finalna wersja naszego zdjęcia ma postać:

Uwagi końcowe:

  1. Staraj się używać jasnych kolorów do poświaty – wygląda to o niebo lepiej niż w przypadku barw ciemniejszych.
  2. Zamiast Single Line można użyć Point To Point Line. W wielu przypadkach pozwala dokładniej osadzić “klingę miecza” w jego rękojeści.
Miłej zabawy :)

Autorem jest Mistrz Adar^FC
Ostatnia zmiana: 20060707 15:37:53