...dla Jedi nie jest ważne, jak wiele Mocy posiadasz... ale ważne jest, jak jej używasz!...
Home | Forum | FTP | Zaloguj

Edycja znaczków zakonnych

Znaczki w Zakonie są to małe obrazki wprowadzone przeze mnie w roku 2004. Ich zastosowanie może być wielorakie i na przykład stanowią swego rodzaju kolekcję, podobną do znaczków pocztowych. Są także czasami używane do upamiętnienia szczególnych wydarzeń i przyznawane jako nagrody. Znaczek zakonny wygląda tak:

W tym króciutkim podręczniku chcę pokazać, jak zacząć pracę ze znaczkiem, aby zachował on swoje wymiary i miał obrazek umieszczony we właściwym miejscu. Przykładowym programem graficznym jest darmowy GIMP.

Zaczynamy od początku! :) Potrzebny nam będzie oczywiście program GIMP, który możemy pobrać korzystając z innego tutoriala z odnośnikami na temat robienia mieczy świetlnych. Gdy mamy już zainstalowanego GIMPa, należy pobrać też wybrany przez nas znaczek źródłowy ze strony Zakonu. Znaczki znajdziemy zawsze w tym samym miejscu (no chyba, że zostaną gdzieś przeniesione, na to jednak się nie zanosi) - na stronie naszego FTP zakonnego. Oto link:

Adres ten należy wpisać w pasku przeglądarki (można też kliknąć w link powyżej):

Znaczki FC są różne ale powinny zachować zawsze ten sam rozmiar (132x121 punktów) oraz układ - grafikę możemy umieszczać tylko w miejscu dla niej przeznaczonym.

Pobieramy znaczek

Znaczek należy pobrać ze strony i zapisać lokalnie na swoim dysku. Aby znaczek pobrać, wystarczy na niego kliknąć prawym klawiszem myszy - na obrazku pokazane jest menu angielskojęzycznej wersji Mozilli, ale u Was może być np. "Zapisz jako" lub "Zapisz obiekt docelowy", itp. (zależy od użytej przeglądarki):

Gdy wybierzemy to polecenie, pojawi się nam okno, w którym należy określić w jakim miejscu mamy zapisać obrazek:

Przygotowanie do edycji

Gdy mamy już obrazek zapisany na naszym dysku, otwieramy go w GIMPie (jak to zrobić pisałem w podręczniku na temat tworzenia mieczy świetlnych tutaj. Całą edycję najlepiej prowadzić na osobnej warstwie lub w obszarze zaznaczenia (co pokazuję poniżej). Do zaznaczenia obrazka wykorzystamy narzędzie do zaznaczania :) pokazane poniżej:

Obrazek jest dość mały, i aby móc precyzyjnie zaznaczyć obszar przeznaczony do rysowania, warto go trochę powiększyć (dlatego wybraliśmy już narzędzie do powiększania). Klikamy za pomocą naszej lupy na obraz tak długo, aż osiągnie on odpowiednie rozmiary, na tyle duże, abyśmy mogli prezycjnie odróżnić poszczególne grupy punktów w rogach ramki. Czeka nas wtedy zaznaczenie fragmentu obrazu. Robi się to za pomocą narzędzia do zaznaczania (wystarczy nacisnąć R, aby je wybrać w GIMPie) - pokazałem je w podręczniku na temat tworzenia mieczy świetlnych (tutaj). Gdy wybierzemy narzędzie do zaznaczenia, należy zaznaczyć obszar znajdujący się pomiędzy widoczną w lewym górnym rogu kropką, a kropką umieszczoną w prawym dolnym roku, jak to pokazano poniżej:

Zaznaczenie wykonujemy w taki sposób, że klikamy myszą w lewym roku, następnie przeciągamy pojawiający się prostokątny obszar zaznaczenia do dolnego rogu i zwalniamy klawisz myszy. Powinniśmy wykonać taki ruch:

W efekcie naszych działań obszar zaznaczenia powinien dokładnie pokrywać obszar przeznaczony do rysowania. Pokazuję to na znaczku normalnej wielkości:

Obszar zaznaczenia jest przestawiany w GIMPie za pomocą ruchomej, przerywanej linii. W chwili, gdy już mamy zaznaczony odpowiedni obszar, możemy wykonywać na nim różnego rodzaju operacje graficzne, ale zostaną one ograniczone tylko do zaznaczonego obszaru. Możemy zatem malować pędzlem, ołówkiem lub areografem, pracować z deseniami i efektami graficznymi, które GIMP udostępnia w bardzo bogatym zestawie. Przykładowy efekt działań filtru dostępnego przez menu Script-Fu / Renderowanie / Lawa pokazany jest na obrazku poniżej:

Autorem jest Mistrz Pio^FC
Ostatnia zmiana: 20070927 16:18:57