...Jedi to istota, która przeczucia zmienia w rzeczywistość....
Home | Forum | FTP | Zaloguj

Konfiguracja PuTTY

Ten krótki tutek dedykuję zakonnikom, którzy muszą przebrnąć przez trudy samodzielnej pracy sieciowej na serwerze Zakonu. Każdy kiedyś stawia pierwsze kroki, a z tym tutkiem będzie to dla was łatwiejsze!

Konto na serwerze FC mogą dostać jedynie zakonnicy, którzy posiadają stopień Rycerza oraz tacy, którzy aktywnie wspierają Zakon działaniami na serwerze. Rada Zakonu rozpatruje każdy wniosek indywidualnie.

Konfiguracja PuTTY

Czego potrzebujesz:

Program PuTTY to niewielka aplikacja pod Windows, która służy jako konsola zapewniająca szyfrowane połączenie do serwera FC. Jeżeli pracujesz nad budową strony lub wykonujesz inne zaawansowane rzeczy wymagające bezpośredniego dostępu do maszyny, jest to dla ciebie przydatny program. No chyba że nie korzystasz z Windows...

Program putty.exe możesz pobrać stąd:

 • http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

 • PuTTY - kopia lokalna, 412kB

  Możesz także pobrać czcionkę do pracy z PuTTY - jest to kopia fontu używanego przez Linuxowe systemy okien XFree86 oraz X.Org - font o nazwie 9x15, bardzo czytelny.

 • Czcionka 9x15, 16kB

 • Czcionka 9x15 Bold, 17kB

  Instalacja putty

  Instalowanie programu jest zbędne. Wystarczy, że skopiujesz go do swojego katalogu „Program Files” lub innego, np. „WINDOWS” i gotowe. Należy dla wygody także utworzyć skrót na pulpicie lub na pasku zadań, aby móc w razie nagłej potrzeby szybko program uruchomić.

  Jeżeli chcesz używać także czytelnej czcionki, pobierz plik fon i wrzuć go do katalogu WINDOWS/Fonts. Dzięki temu cały twój system będzie w stanie korzystać z tej czcionki, i tak też ustawimy w PuTTY.

  Konfiguracja programu – tworzenie połączenia

  Po uruchomieniu programu PuTTY powinieneś zobaczyć okno podobnego do pokazanego poniżej. Okno konfiguracyjne służy do tworzenia nowego połączenia i podzielone jest na dwie części – lista opcji konfiguracyjnych po lewej i dokładne ustawienia po prawej, dla każdej opcji z drzewka inne.

  Na początku klikamy w drzewku opcji na Session (być może jest domyślnie już wybrany). W miejscu przeznaczonym na Host Name wpisujemy nazwę (adres) serwera FC: force crusaders.org. Upewniamy się przy tym, że Port jest równy 22 oraz protokół z którego korzystamy to SSH. To są obowiązkowe rzeczy, które musimy ustawić, jeżeli nie są określone jako domyślne. Na pewno musimy podać nazwę hosta, pozostałe rzeczy mogą być już ustawione. Zależy to od wersji PuTTY.

  Klikamy następnie w opcję Window aby ustawić rozmiar okna (Rows i Columns) – określi to rozmiar okna, jakie się będzie otwierać (można je potem powiększyć na cały ekran). Zmieniamy też Lines of scrollback na większą wartość – dzięki temu będziemy mogli więcej tekstu w oknie przewinąć żeby zobaczyć co było na nim wyświetlane wcześniej. Przydaje się to głównie deweloperom i programistom.

  Następnie przechodzimy do ustawień wyglądu. Zaznaczamy, że Cursor appearance (wygląd kursora) ma być Block (blokowy – lepiej go widać) i że Cursor blinks (kursor miga). Przydaje się to znów przy programowaniu, gdy nieraz trudno jest zobaczyć malutki kursor w całej stronie kolorowego tekstu.

  W tym miejscu wybieramy także czcionkę, która będzie używana do wyświetlania liter w oknie PuTTY’ego. Aby to zrobić, naciskamy przycisk Change...

  W nowo otwartym oknie wybieramy czcionkę, która nam się podoba, a jeżeli dodaliśmy do systemu czcionkę 9x15 – wybieramy właśnie ją.

  Po wybraniu czcionki możemy jeszcze zaznaczyć opcje Hide mouse pointer when typing in window (ukryj wskaźnik myszy gdy piszesz w oknie – pojawi się ponownie, gdy mysz zostanie przesunięta) oraz Sunken edge-border (slightly thicker) – opcja zmienia grubość i podświetlenie krawędzi, dzięki czemu więcej miejsca będzie na tekst w oknie.

  Klikamy następnie w opcję Behaviour w liście i zaznaczamy System menu appears on ALT-Space (Menu systemowe pojawia się po Alt+Spacja) oraz Full screen on Alt-Enter (Pełen ekran po Alt+Enter – po Esc będzie powrót do normalnego trybu w oknie).

  Jeżeli pracujemy na dość ciemnym monitorze, może się zdarzyć, że nie będzie widać niektórych napisów, jeżeli będą w kolorze ciemnoniebieskim. Tak dzieje się np. po wylistowaniu katalogów lub w niektórych przypadkach podczas programowania. Aby uniknąć męczenia oczu i wślepiania się w ciemnawe kolory, możemy zmienić kolor ciemnoniebieski na nieco jaśniejszy. W tym celu klikamy w opcję Colurs i przewijamy listę nazw kolorów aż znajdziemy ANSI Blue. Wtedy podajemy dla tego koloru wartości składowych tak jak pokazano na obrazku. Spowoduje to, że kolory będą jaśniejsze i lepiej widoczne.

  Przechodzimy następnie do opcji w drzewku, która nazywa się po prostu SSH. Przy słabym łączu możemy włączyć kompresję (Enable compression). Zaznaczamy także że PuTTY ma korzystać wyłącznie z protokołu SSH w wersji 2.

  To jest w zasadzie cała konfiguracja. Aby nie wykonywać jej za każdym razem, należy przejść do opcji Session i wpisujemy nazwę dla zrobionych przez nas ustawień – tutaj podajemy np. nazwę force2:

  Po naciśnięciu Save w liście zapisanych sesji pojawi się na force2:

  Autorem jest Mistrz Pio^FC
  Ostatnia zmiana: 20051008 22:54:11

   

   


 •